• Skip to main content

The Vines

In the beginning there was the grape!

  • Our Farm Products
    • Beef Packages
    • Pork Packages
  • Our Blog
  • Our Store
    • Merchandise
      • Clothing
    • My account
  • About Us
  • Contact Us
  • 0 items$0.00

The Vines Farm Products

Beef


Our Beef

The Vines beef products are grass-fed, grain-finished Angus Beef.

During the winter months, our cattle receive top-quality hay and grain. We raise our own hay and mix all our cattle feed on-site to ensure a healthy and delicious product for you and your family.

Our cattle receive the best care possible with their well-being at the forefront of every management decision.

We use a reputable USDA-Inspected locker for all our processing to ensure quality in every package of beef that you purchase from us!

Our Fees

There are two popular methods used for selling beef. Hanging Weight or Price per Pound. Here at The Vines, we use the bulk sales method of the hanging weight of the animal for all our sales. However, in the examples below we show you how you can accurately calculate the Price per Pound value too.

We charge $3.60/lb hanging weight on our beef.

We provide the ability for you to purchase 1/4, 1/2, or a whole package of beef, the package size you choose is up to you. The processing fees charged by our USDA-Inspected butcher average $1.00 per pound and are based on your final cut and packaging choices. Our processor can explain your cutting and packaging options and discuss your final per-pound costs. For the smaller 1/4 beef package, we have a split fee which is added to the package cost for processing/handling.

Your Costs

Here are the calculations for determining your final per-pound price.

An example of a whole beef package cost –

  • Hanging Weight Cost – If an animal has a 600lb hanging weight
    •  $3.60 * 600 lbs = $2,160
  • Processing Cost –
    • $1.00 * 600 lbs = $600
  • Total Cost – $2,760
  • Final Cut Percentage – (65% estimate)
    • 65% * 600 lbs = ~390 lbs of finished cut/packaged meat
  • Estimated Price Per Pound – Total Cost divided by Received Cuts of Meat
    • $2,760 / 390 lbs = ~$7.08 per pound

If you bought a 1/2 beef package of the same animal

  • Total Cost – $1,380
  • Estimated Finished Cut – 195 lbs
  • Estimated Price Per Pound – $1380 / 195 lbs = ~$7.08 per pound

If you bought a 1/4 beef package

  • Total Cost – $740 (price includes split-fee)
  • Estimated Finished Cut – 97.5 lbs
  • Estimated Price Per Pound – $740 / 97.5 lbs = ~$7.59 per pound

Shop On-Line

Shop our bulk beef packages here!

*All prices are estimates, the final animal hanging weight will determine your total costs and average price per pound.


Pork

Our Pork

We raise our pigs to be pigs! All of our pigs are pasture-raised where they can roam and run as freely as they want. They have their own mud-bog, watering hole, which allows them to escape the hot summer months. We feed our pigs Purina Pig Pellets and crimped corn which we mix here on the farm.

Our pigs are spoiled and treated humanely, they receive the best care possible with their well-being at the forefront of every management decision.

We use a reputable USDA-Inspected locker for all our processing to ensure quality in every package of pork that you purchase from us!

Our Fees

There are two popular methods used for selling pork. Hanging Weight or Price per Pound. Here at The Vines, we use the bulk sales method of the hanging weight of the animal for all our sales. However, in the examples below we show you how you can accurately calculate the Price per Pound value too.

We charge $1.50/lb hanging weight on our pork.

We provide the ability for you to purchase 1/2, or a whole package of pork, the package size you choose is up to you. The processing fees charged by our USDA-Inspected butcher average $1.40 per pound and are based on your final cut, curing, and packaging choices. Our processor can explain your cutting and packaging options and discuss your final per-pound costs.

Your Costs

Here are the calculations for determining your final per-pound price.

An example of a whole pork package cost –

  • Hanging Weight Cost – If an animal has a 200lb hanging weight
    • $1.50 * 200 lbs = $300
  • Processing Cost –
    • $1.40 * 200 lbs = $280
  • Total Cost – $580
  • Final Cut Percentage – (65% estimate)
  • 65% * 200 lbs = 130 lbs of finished cut, cured, and packaged meat
  • Estimated Price Per Pound – Total Cost divided by Received Cuts of Meat
    • $580 / 130lb = ~$4.46 per pound

If you bought a 1/2 pork package of the same animal

  • Total Cost – $290
  • Estimated Finished Cut – 65 lbs
  • Estimated Price Per Pound – $290 / 65lbs = ~$4.46 per pound

Shop On-Line

Shop our bulk pork packages here!

*All prices are estimates, the final animal hanging weight will determine your total costs and average price per pound.


Poultry

Our Chickens

Our chickens are layers, they free-range and produce several dozen eggs a day. We have a collection of Barred-Rock and Americana chickens which give us a variety of colored eggs. We supplement their free-range feeding with 16% Chicken Layer Crumbles. If you have never had a fresh free-range chicken egg then you are in for a treat!

Your Cost

We sell our free-range chicken eggs by the dozen @ $4.00 per dozen. Stop by our location and pick up a dozen today!

  • About The Vines
  • Terms and Conditions
  • Privacy Policy

© 2025 · The Vines · All rights reserved.

 

Loading Comments...